Giriş | Kayıt Ol
Kullanıcı Adı :

Şifre :


GİT
 

  Ara Arşiv

Etkinlik Ajandası

<- Eylül 2015 ->
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Anket


 
Ana Sayfa > > Tanıtım
Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

SİVİL TOPLUM DERGİSİ
YIL: 4 SAYI:16 / EKİM-ARALIK 2006
Adres: Altan Erbulak Sok. Hoşkalın Apt. No:4/5 Mecidiyeköy/İstanbul Tel: 212-274 95 45 Faks: 212- 267 05 04 Web: www.cocukkoyleri.org E-mail: merkez@cocukkoyleri.org
 
 
Bu yazı 24394 defa okunmuştur.

M. Pınar Aran, Başkan

1979 yılında, konuya duyarlı bürokratlar, tüzel kişiler ve hayırsever vatandaşlar tarafından kuruldu. Amacımız: Korunmaya muhtaç çocuklara sahip çıkıp, onların bedenen, ahlaken ve fikren olumlu gelişmeleri için maddi-manevi destek sağlamak, güvenlik duygularının aşılanmasına, ileride toplum içinde yapıcı ve verimli kişilik kazanmalarına çalışmak, kurulacak çocuk köylerinde anne sevgisi ve aile anlayışı içinde kimsesiz çocukları barındırmak ve eğitmek; korunmaya muhtaç çocuk sorunlarının çözümlenmesinde devlete en geniş ölçüde yardımlarda bulunmaktır.

 

Türkiye’de Çocuk

Vakıf olarak inancımız, kalkınmanın yanına huzuru da katarak değerlendirme yapmak gerektiğidir. Çünkü, birinin yokluğu diğerinin varlığını anlamsızlaştırır. Vakfımız, kalkınmanın ve huzurun temelinde teknoloji, para, bilim vs.den önce insanın olduğunu düşünmektedir. Çünkü teknolojiyi, parayı, bilimi elde eden, toplumun yararına veya zararına kullanan insandır.

Ülkemizin kaynaklarını kullanan, yöneten her kesim ve kademeden insanımızın, ben merkezli düşünce ile hareket etmek yerine, ellerinde bulunan kaynakların kendilerinde birer emanet olduğu bilinciyle hareket ederlerse ve bu emaneti koruyarak, artırarak, geliştirerek paylaşımcı bir yaklaşımla geleceğe taşıma sorumluluğu içerisinde olurlarsa, o oranda kalkınmışlığımızın ivme kazanacağını düşünmekteyiz.

 

Çocuk ve STK’lar

Vakıf olarak, kalkınmanın önündeki en önemli problemin geleceğimiz olan çocuklarımıza gereken önemi veremememiz, onları toplumun huzur ve kalkınmasına katkı sağlayacak donanımla yetiştiremememiz olduğunu düşünüyoruz. Çözüm ise, geleceğimiz olan çocuklarımızı doğru hedef ve değerlerle eğitmek, çağdaş bilgi ile donatmak ve insani vasfı yüksek birer birey olarak topluma kazandırmaktır. Bunu başarırsak, ülkemizin kalkınmasına ve huzuruna katkıda bulunmuş oluruz. Bu anlayış ve düşünce, çocuklarına sahip çıkan ve yetişmesine önem veren her aklıselim ebeveynin ortak hedefidir; hedefi değilse, olmalıdır.

Ancak, bu anlayışta ebeveyne sahip olmayan çocuğu bu hedefe kim yönlendirecek? Bu soruya ilk akla gelen cevap Devlet olabilir. Ama Devlet’in gücünün toplumun kalkınmışlığı ile doğru orantılı olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir. Toplumun huzur ve kalkınmışlığının temelinde insan olduğu gerçeğinin bilincinde olan vakıf kurucularımız, bu sorunun muhatabı olarak kendilerini görmüşler ve cevap olarak Vakfımızı kurmuşlardır. Bir sivil toplum kuruluşu olarak Vakfımız, bu bilinçle korunması gereken çocuklarımıza hizmet vermektedir.

Bugün ülkemizde, diğer STK’lardan ayrı olarak, çeşitli amaçlar etrafında faaliyet gösteren yaklaşık 4500 civarında vakıf; sadece İstanbul’da yaklaşık 14000, Türkiye genelinde ise 70000 civarında dernek bulunmaktadır. Amaçları doğrudan insana yönelik bir faaliyeti içermese de bu STK’lar da sonuçta dolaylı olarak insana hizmet etmektedirler. Örneğin; doğa, çevre, hayvan, sanat, kültür vs. alanlarında gösterilen faaliyetler, sonuçta insana yarar sağlayacaktır.

 

Bu nedenle, hangi alanda olursa olsun STK’ların gelişmesi ve çoğalması, birbirleriyle ve devletin ilgili kurumlarıyla ortak projeler üretilmesi ve bunların uygulamaya konulması ve devletin de bu iyi niyetli çalışmaların önünü açacak düzenlemeler yaparak yardımcı olması, kalkınmanın önündeki problemlerin çözümünde ve aşılmasında önemli rol oynayacaktır, düşüncesindeyiz. 

 

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı”nın Misyonu-Vizyonu-Değerleri

Vizyonumuz, Her çocuğun, aile ortamında, sevgi ve saygı yoluyla, güven içinde ve mutlu yaşamaya hakkı olduğudur.

Misyonumuz, daha fazla korunmaya muhtaç çocuğa daha kaliteli ve kapsamlı hizmet götürerek, bu çocukların geleceklerini şekillendirmelerine yardım edip topluma kazandırmaktır.

 

Kurumsal yapı

Vakıf, 130 kişiden oluşan Mütevelli Heyeti ve 9 kişiden oluşan Yönetim Kurulu yönetiminde bir özel hukuk kuruluşudur. Vakfımızın İzmir ili ve çevresine aynı amaçla hizmet sunan bir şubesi de bulunmaktadır. Vakıf İdari Merkezi ile birlikte Bolluca Çocuk Köyü, Ali Rıza Çarmıklı Gençlik Evi, Arnavutköy Gençlik Evi ve İzmir Şubesi’nin sorumluluğunda Barbaros Çocuk Köyü vakfımızın amaçları doğrultusunda, korunmaya muhtaç çocuklarımıza hizmet veren tesislerimiz vardır. Vakıf Merkezi’ne bağlı tesislerimizde toplam 116 çocuk ve gencimize, tüm giderleri vakfımız tarafından karşılanmak suretiyle barınma, beslenme, sağlık, eğitim vs. aile ortamını aratmayacak hizmetler verilmektedir. Şubemiz ise, SHÇEK’in yönetiminde kendi tesisimizde bakılan 73 çocuğa maddi ve manevi destek sağlamaktadır. Vakıf Merkezi belirttiğimiz hizmet alanlarında, ücretleri tamamen vakfımız tarafından karşılanan ve 47 kişiden oluşan idari ve mesleki personel ile hizmet yürütmektedir.

 

İşbirliği Yapılan Kuruluşlar

Vakfımız, Unesco'nun ECOSOC Danışma Kurulu üyesidir.

 

Gerçekleştirilen Projeler

Yukarıdaki amacımız doğrultusunda kurduğumuz Bolluca Çocuk Köyü’nde 0-16 yaş grubu ve gençlik-evlerimizde 16 yaş ve üstü çocuklar yaşamaktadır. Çocuklar için gençlik evleri, sosyal tesisler ve yeni çocuk-köyleri inşa etmek istiyoruz. Hedeflediğimiz bu projelerle ilgili zaman zaman çeşitli devlet kuruluşları ve STK’larla işbirliği yapmaktır.

 

Bolluca Çocuk Köyü’nün ilk yapım giderleri, hizmet modelini benimsediğimiz SOS Kinderdorf Int. tarafından bağış olarak gelmiştir. Bolluca Çocuk Köyü hizmete açıldıktan sonra tüm giderleri, ülkemiz içinden sağlanan bağışlar ve sponsorluklarla vakfımız tarafından karşılanmıştır. Bugün için korunmaya muhtaç çocuklar konusunda en modern sistemi uygulayan, en geniş kapsamlı sivil toplum örgütüyüz. Bizim öncülük ettiğimiz ev modeli hizmet anlayışının, SHÇEK tarafından da benimsenmesi ve benzer tesislerin Sevgi Evleri adı altında faaliyete geçirilmesi bizleri mutlu etmektedir.

 

Yayınlar

Vakfımızı tanıtıcı e-bültenler, broşürler…


Ana Sayfa  |  S.S.S  |  Site Haritası  |  Kullanım Şartları  |  İletişim
Copyright © Edam, 2006. Tüm Hakları Saklıdır.