Giriş | Kayıt Ol
Kullanıcı Adı :

Şifre :


GİT
 

  Ara Arşiv

Etkinlik Ajandası

<- Eylül 2015 ->
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Anket


 
Ana Sayfa > >
Türk Modernleşmesi Bağlamında Sivil Toplum,Ali Gevgili

SİVİL TOPLUM DERGİSİ
YIL : 1 SAYI : 1 / OCAK -ŞUBAT - MART 2003
Türkiye’de Yenileşme Düşüncesi,
Sivil Toplum, Basın ve Atatürk
Ali Gevgilili
Bağlam Yayınları
(1990, 191 s.)
 
 
Bu yazı 20286 defa okunmuştur.

Türk modernleşmesi yakın dönemde en fazla tartışılan olgulardan biridir. III. Selim döneminden günümüze kadarki zamanı kapsayan modernleşme tarihimiz, kimileri için yabancılaşmanın tarihi iken kimileri için de muasır medeniyete ulaşma çabasının tarihi olarak okunmuştur. Türkiye tarihinin bu önemli olgusunu anlamak amacıyla sayısız eser yayınlanmıştır ve daha da yayınlanacaktır. Ali Gevgilili’nin çalışması bu tartışmaya bir katkıdır.

Ali Gevgilili, bu çalışmasında, Türk modernleşmesinin 200 yıllık öyküsünü Türkiye’de kitle iletişim araçlarının gelişimini, sivil toplum-devletin dönüşümü ekseninde ele almıştır. Modernleşme ile ortaya çıkan bunalımlar, Türkiye’de dinamik bir entelektüel zemin oluşturmuştur. Gevgilili de bu kitabında bu dinamik yapıyı anlamaya çalışmakta.

Gevgilili, Türk modernleşmesinin üç önemli tarihi olan 1908-1918, 1920-30 ve 1980’li yılları incelerken toplumsal ve ekonomik taleplere dayanmayan ve üsten gelen yeniliklerin kalıcı olamayacağını tarihi tanık göstererek ortaya koymuştur. Bu bağlamda Gevgilili, özgürleşmenin yegane yolunun toplumsal ve ekonomik taleplerin göz önünde bulundurularak, siyasal ve sivil toplumun yeniden örgütlenmesi olduğunu ileri sürer. Yazara göre 1980’li yıllarda yenileşme şekil değiştirmiştir. 1980 öncesi dönemde, aydınlar yukarıdan bilinç taşıyarak halkı aydınlatmayı görev edinirken, 1980’ler ise modernleşme, aydınlardan bağımsız, kendiliğinden işleyen bir sürece dönüşmüştür.

Gevgilili’nin çalışmasının en önemli bölümü basının Türk modernleşmesindeki rolünü tartıştığı bölümdür. “Türkiye’de medyanın görevi/işlevi nedir?” sorusunun hala güncelliğini koruduğunu göz önüne aldığımızda, Gevgilili’nin bu çalışması tartışmalara önemli bir katkı sağlayabilir.

Türk modernleşmesini İdris Küçükömer gibi aydının ve düzenin yabancılaşması olarak okuyan Gevgilili’ye göre, Türkiye’de modernleşme ile birlikte yerli kültürle çatışan ikinci bir kültür türemiştir. Bu kültürlerin karşılaşmasından doğan gerilimi verimli kılmak, kültürler arasındaki ilişkinin pratik diyalogunun Türkiye’de düşünsel üretkenliğin kaynağı olması durumunda, Türkiye’de sivil toplum örgütlenmesinin önündeki pratik sorunları aşmamızı kolaylaştıracağı aşikârdır.

Bu kitap bize sunduğu imkanlarla birlikte sınırlılıkları da açık olan bir çalışma. Yazar, ele aldığı alan geniş olduğu için, başlıkları genişçe tanımlayamamış ve kullandığı kavramları etraflıca açıklayamamış olmasına rağmen alanında önemli ve vazgeçilmez bir çalışma ortaya koymuş bulunuyor.


Ana Sayfa  |  S.S.S  |  Site Haritası  |  Kullanım Şartları  |  İletişim
Copyright © Edam, 2006. Tüm Hakları Saklıdır.