Giriş | Kayıt Ol
Kullanıcı Adı :

Şifre :


GİT
 

  Ara Arşiv

Etkinlik Ajandası

<- Eylül 2015 ->
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Anket


 
Ana Sayfa > >
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

SİVİL TOPLUM DERGİSİ
YIL : 2 SAYI : 8 / EKİM - ARALIK 2004

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mah. Anadolu Sk. No:23 K:3 D:7 Beyoğlu, İstanbul
Telefon: 0212 292 5231 – 292 5232
Faks: 0212 292 5233
Web: http://www.morcati.org
E-posta: morcati@ttnet.net.tr

 
 
Bu yazı 18486 defa okunmuştur.

1990 yılında bir grup feminist kadın, aile içinde ve dışında şiddete uğrayan kadınlarla dayanışmak ve sığınak açmak amacıyla Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nı kurdular. Mor Çatı, Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi olarak, şiddete uğrayan kadınlara, yeni yaşam seçenekleri geliştirebilmeleri, şiddetin toplum tarafından meşru görülmesinin yol açtığı suçluluk duygusundan, korkularından kurtulabilmeleri ve özgüvenlerini yeniden kazanabilmeleri için hukuksal ve psikolojik danışmanlık vermek ve iş bulma konusunda desteklemek amacıyla kuruldu. Vakıf çalışmalarını kolektif bir yapıda sürdürüyor. Gerekli durumlarda belediyeler ve valilik ve SHÇEK ile birlikte çalışmalarda bulunuyor. Halen gönüllü çabalarla faaliyetler yapan Mor Çatı Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’ne sadece 1990-2002 yılları arasında yaklaşık on bin kadın, uğradığı şiddet nedeniyle başvurdu ve bu danışmanlık servislerinden yararlandı.

Hedef: Yeni Bir Sığınak
Mor Çatı, kadınlara danışmanlık desteği vermenin yanı sıra, can güvenliklerinin sağlanabileceği, şiddetten uzak bir ortamda kendilerini toparlayıp, yeni bir hayata hazırlanabilmeleri için 1995 yılında 18 kadın, 20 çocuk kapasiteli sığınağını açtı. Gönüllü çalışmalar ve bağışlarla ayakta duran Mor Çatı’nın sığınağı, 1998 yılında yeterli kaynak bulunamaması nedeni ile kapandı. Mor Çatı sığınağının açık olduğu 1995-1998 yıllarında 350 kadın ve 230 çocuk sığınaktan yararlandı. Bu dönemde sığınakta kalan kadınların % 60’ı şiddet ortamını terketti. % 16’si geri döndü ancak şiddet görmüyor. Özetle, % 76’sı kendine ve çocuklarına şiddetsiz bir gelecek kurdu. Avrupa Parlamentosu 1997 yılı raporuna göre her 7.500 kadın ve kız çocuğu için bir sığınak olması gerekiyor. Buna göre Türkiye’de her 7.500 kadın ve kız çocuğuna bir sığınak düşecek şekilde 3.000’in üzerinde sığınak olması gerekiyor. Ülkemizde ise sadece 2 bağımsız kadın sığınağı, 1 belediye sığınağı, 8 Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı kadın sığınağı bulunmaktadır. Üstelik bunlardan bazıları ya faaliyet göstermiyor, ya da asgari düzeyde faaliyet gösteriyor. Oysa, Mor Çatı’ya başvuran her yüz kadından % 83’ü fiziksel şiddet yaşıyor, % 42’si ölümle ve sokağa atılmakla tehdit ediliyor, % 54’ü evliliğinin ilk günlerinden itibaren şiddetle karşı karşıya kalıyor, % 51’inin acil sığınak talebi var. Şiddetin olmadığı, kadınların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir toplumun oluşması için Mor Çatı, yeterli imkanlar oluştuktan sonra bir  sığınak açarak şiddete uğramış kadınlara yeniden güvenli bir mekan sağlamayı hedefliyor.

Kadınlara Her Konuda Danışmanlık
Mor çatı bünyesinde bulundurduğu birçok danışmanlık grubuyla kadınların ihtiyaçları olan her konuda onlara danışmanlık hizmeti veriyor. Danışma Merkezi Mor Çatı'nın şu anda bir projeyle yürüttüğü çalışmalarını ve hedeflerini gerçekleştirmek için sürdürdüğü bu yerde her gün aile içinde ve dışında şiddet gören kadınlara danışmanlık veriyor. Hukuki sorunlar ve psikolojik sorunlar çözülmeye çalışılıyor. Ayrıca kadınların iş bulabilmeleri için meslek edinebilecekleri kurslara katılabilmeleri ve yapabilecekleri işleri araştırmaları konusunda danışmanlık hizmeti veriliyor.

İletişim Merkezi
Geçtiğimiz yıl Ankara'da yapılan kurultay sonucunda oluşan İletişim Merkezi, Mor Çatı'nın yaptığı bir proje ile Mor Çatı'nın tahsis ettiği bir dairede faaliyetlerini sürdürüyor. Mor Çatı'nın girişimiyle ve Türkiye'deki diğer kadın kurumlarının katılımıyla başlayan ve bu sene 7. si Çanakkale’de yapılacak olan Kadın Sığınakları Kurultayı 'nın organizasyonunu İletişim Merkezi üstleniyor.

Özgüven Geliştirici Destek Grupları
Kadınların öfke ve küskünlüklerini dile getirmeyi, “hayır” diyebilmeyi, ihtiyaç ve isteklerini açıklayabilmeyi öğrenebilmeleri için grup çalışmaları yapılıyor. Kadınların sorunlarını paylaşıp çözümü birlikte üretecekleri, birbirlerini anlayıp kadın dayanışmasının gücünü keşfedecekleri tartışma grupları oluşturuluyor. Bu toplantılarda şiddete maruz kalındığı zaman doktordan, polisten, savcıdan, avukattan destek isteme yolları hakkında bilgiler detaylı olarak veriliyor.

Gönüllü Eğitimi
Mor Çatı şiddete uğramış kadınlara destek olmasının yanında bu desteği sağlayan gruplara da sürekli eğitim vererek karşılaşılan yeni durumlara hazırlıklı olmaya çalışıyor. Gönüllüleri için düzenli aralıklarla yapılan gönüllü eğitimi kadınlara yönelik şiddetin tüm boyutlarıyla (psikolojik, hukuksal, ekonomik, sosyal) aktarıldığı bir iç eğitimdir. Aynı zamanda vakıf, “Kendini Savunma Kursları” ile kadınların fiziksel, cinsel ve psikolojik saldırılara karşı kendilerini nasıl koruyacaklarını, ne tür yöntemler kullanacaklarını anlatan bir eğitim programı da uyguluyor.

Yayınlar
1990-1995 yılları arasında Mor Çatı’ya başvuran kadınlardan edinilen bilgilerin derlenmesiyle oluşan EVDEKİ TERÖR kitabı 1996 yılında yayımlandı. Kadına yönelik şiddetin istatistik bilgisini içeren GELECEÐİM ELİMDE adlı kitap hazırlanarak 1998 Yılı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yayımlandı. 1998-1999 yılları kurultay çalışmalarını içeren “Kadın Sığınakları I. ve II. Kurultayları” kitabı 2000 yılında yayımlandı. 5 Şubat 2003 tarihinde kadına yönelik şiddete alışmayı, göz ardı etmeyi ve kanıksamayı olanaksız kılmak amacı ve dileğiyle Morbülten'in ilk sayısı çıktı. Büyük bir bölümü basında yeralan kadına yönelik şiddet haberlerinden derlenen Morbülten, alıcılarına internet üzerinden ulaştırılıyor.


Ana Sayfa  |  S.S.S  |  Site Haritası  |  Kullanım Şartları  |  İletişim
Copyright © Edam, 2006. Tüm Hakları Saklıdır.